Бюджет освіти та науки 2015: що прийняли депутати
Проект Бюджету 2015 року двічі подавався до Верховної Ради, народні депутати нарікали на брак часу та неможливість розглянути його у короткий термін, зрештою, перед самим голосуванням депутати не знали, який саме текст вони ухвалюють. Так само приймалися і два інші важливі закони, які внесли значні зміни до державного фінансування освіти та науки:
- Закон "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII, який скасовує певні пільги або ж перекладає їх забезпечення на місцеві бюджети. Водночас деякі пропозиції не увійшли до кінцевого тексту Закону. Мова йде про скасування гарантії безоплатності повної середньої школи, зниження рівня оплати праці викладачів та вчителів, скасування гарантованого фінансування науки у національних та дослідницьких ВНЗ та ін.
- Закон "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" №79-VIII, який дещо змінює самі правила фінансування освіти, вводить поняття освітньої субвенції та субвенції на підготовку робітничих кадрів, а також остаточно дозволяє ВНЗ та науковим установам розміщувати кошти з власних надходжень на рахунках у державних банках.
Ще одним важливим для освіти Законом могли стати зміни до Податкового кодексу, однак Верховна рада та уряд відмовились від ідеї запровадження ПДВ на освітні послуги – кроку, який одразу підвищив би плату у приватних навчальних закладах усіх рівнів, а також для контрактників у державних вишах.
Щоб зрозуміти, яким чином у 2015 році буде фінансуватись та чи інша норма освітнього законодавства, потрібно враховувати №76-VIII, №79-VIII та Бюджет 2015 року. Особливу увагу варто звернути на Прикінцеві положення зміненого Бюджетного кодексу та Бюджету 2015 року, які дозволяють уряду виконувати чимало норм освітнього законодавства в обсязі, який дозволяють наявні кошти. Така практика обмеженого застосування неодноразово вводилась у кризові роки, однак щоразу Конституційний Суд визнавав такі дії неконституційними та знімав дію обмеження.
..........Далі читати за посиланням Освіта.ua 15.01.2015
Також
15 січня відбувся брифінг, організований ГО «Центр дослідження суспільства» в Українському кризовому медіа-центрі, де перший заступник міністра освіти і науки України Інна Совсун розповіла про фінансування галузі освіти у 2015 році.
Перший заступник Міністра наголосила, що серед системних змін, закладених у Державному бюджеті на 2015 рік, слід окремо пояснити ідею фінансування школи. Справа у тому, що раніше школи фінансувалися з місцевих бюджетів, і якщо цих коштів не вистачало, то в рамках субвенції вирівнювання з державного бюджету місцевим надавалися ці кошти. «Забезпечення повної загальної середньої освіти є обов’язком держави, це одне з прав громадянина. Реалізація права дитини на отримання якісної освіти не може залежати від того, чи вистачає коштів у місцевому бюджеті», - підкреслила Інна Совсун.
За її словами, децентралізація покладає на місцеву владу більше відповідальності за забезпечення локальних функцій, але фінансування шкіл виведено на державний рівень і буде здійснюватися через освітню субвенцію. Як пояснила Інна Совсун, новим бюджетом передбачено, що всі кошти на загальноосвітні заклади напряму йтимуть від Міністерства освіти і науки України до областей, а далі розподілятимуться за відповідною формулою.
Ознайомитись можна за посиланням: Освіта.ua "В Україні змінено принцип фінансування шкіл" |